Jazda na rolkach i deskorolce to z pewnością wspaniała zabawa. Każda aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, jednak niektórzy potrzebują większych doznań niż podczas biegania czy jazdy na rowerze. Rolki i deskorolka to wspaniała alternatywa, jeśli szukamy ekstremalnych wrażeń. Oczywiście skating może być również formą rekreacji i nie musimy urządzać wyścigów. Rolki mogą być też formą spędzania czasu z dziećmi, czy rekreacyjnych przejażdżek po okolicy. W niektórych miastach znaleźć można specjalne miejsce przeznaczone do tego sportu, czyli tak zwany skatepark. Czym właściwie jest i czy będzie odpowiedni dla każdego?

Czym jest skatepark?

Skatepark to specjalne miejsce przeznaczone do uprawiania takich sportów jak właśnie jazda na rolkach czy deskorolce. Jest to pewnego rodzaju plac zbudowany z torów i przeszkód do nauki trików i ekstremalnej jazdy. Do elementów skateparku należą zazwyczaj rampy i minirampy do zjazdów, piramidy, różnego rodzaju rurki i poręcze do ślizgów i wiele, wiele innych. Publiczne parki do jazdy na rolkach i deskorolkach znajdują się na świeżym powietrzu, a prywatne często umiejscowione są w zamkniętych halach, do których dostęp ma się jedynie za opłatą.

Czy każdy może korzystać ze skateparku?

Teoretycznie każdy ma możliwość skorzystania ze skateparku. Jednak czy jest to dobra opcja dla każdego? Niekoniecznie. Takie miejsca przeznaczone są do ekstremalnej i szybkiej jazdy. Wykonywanie różnego rodzaju trików takich jak skoki, podjazdy, przeskoki, ślizgi i inne ewolucje w powietrzu odbywa się właśnie w takich miejscach. Tory i specjalne przeszkody pomagają w nauce trudnych elementów. Wiąże się to często z agresywną i szybką jazdą.

Dlatego właśnie skatepark to nie miejsce dla każdego. Zwłaszcza jeśli dopiero opanowujemy sztukę jazdy na rolkach czy deskorolce. Do nauki lepiej wybierać miejsca o płaskim podłożu, gdzie będziemy mieć dużo miejsca i swobody. Przeskakujący nad głową rolkarze nie będą sprzyjać nauce. Rampy i barierki również nie przydadzą nam się na początku przygody ze skatingiem. Będzie to dla nas niekomfortowe i przede wszystkim niebezpieczne.

Dla kogo jest skatepark?

Skatepark to miejsce, które dedykowane jest głównie zaawansowanym skaterom. Osoby, które doskonale opanowały już jazdę i podstawowe elementy mogą rozpocząć naukę trudniejszych trików. Gdy jazda po chodniku czy innym płaskim terenie powiewa nudą, a my czujemy, że chcielibyśmy z tego sportu wyciągnąć coś więcej, to wtedy wiemy, że czas na kolejny etap, czyli skatepark.