Wrotki przywędrowały do Polski dawno temu i trzeba im przyznać, że zrobiły ogromną furorę. Po pewnym jednak czasie ich miejsce zastąpiły buty jednośladowe, czyli rolki. Obecnie podbijają one rynek i cieszą się coraz większą popularnością. Na chodnikach i w skateparkach zauważyć można stale rosnącą liczbę miłośników rolkarstwa. Organizowane są coraz to nowe imprezy, które cieszą się dużą frekwencją. Oczywiście wiele osób ciągle używa wrotek, jednak to rolki podbiły serca większości. A dlaczego wrotki są gorsze niż rolki?

Mniejsza prędkość, mniej zabawy

Na wrotkach osiągamy zdecydowanie mniejszą prędkość. Ich budowa i dwuosiowe rozmieszczenie szerokich kółek nie pozwalają na szybką i dynamiczną jazdę. Z pewnością nie rozpędzimy się na nich tak jak na rolkach. A mniejsza prędkość oznacza również mniej zabawy. Miłośnicy wrażeń i adrenaliny z pewnością nie zaspokoją swoich potrzeb jazdą na rolkach. Niektórym może się ona wydawać nawet nudna. Dlatego, jeśli zależy Ci na dobrej zabawie i szybkich przejażdżkach, to zdecydowanie rolki będą dla Ciebie lepszą opcją.

Gorsza zwrotność

Wrotki to także gorsza zwrotność. Służą one głównie do spokojnej, rekreacyjnej jazdy. Dlatego pozwalają na mniejszą swobodę ruchu. Oznacza to, że na wrotkach raczej nie wykonamy trików i ewolucji, a skręcanie będzie dużo mniej komfortowe. Na rolkach mamy zdecydowanie większe pole do popisu. Dynamiczna jazda, szybkie skręty i zawracanie nie stanowią wyzwania dla butów jednośladowych. Na rolkach możemy uczyć się trików, podskoków i innych wymagających figur.

Niebezpieczny sposób hamowania

Podstawową różnicą między wrotkami a rolkami jest ich budowa. Różnią się kółkami (wrotki posiadają cztery kółka osadzone na dwóch osiach, a rolki cztery kółka ułożone w jednej linii) konstrukcją buta oraz hamulcem. W rolkach jest on umiejscowiony z tyłu, co oznacza, że hamowanie odbywa się poprzez ułożenie jednej stopy na pięcie. W przypadku wrotek hamulec znajduję się z przodu, dlatego, aby zahamować, musimy unieść tył stopy do góry. Jest niebezpieczniejszy sposób niż hamowanie piętą. Jeśli za bardzo przechylimy się do przodu, może zdarzyć się nieprzyjemny wypadek.

Mniej spalonych kalorii

Niektórzy podejmują się jazdy na wrotkach czy rolkach w celu zredukowania tkanki tłuszczowej i zrzucenia zbędnych kilogramów. Oczywiście w takim wypadku zależy nam, aby podczas treningu spalić jak najwięcej kalorii. Tutaj przewagę mają znowu rolki, ponieważ pozwalają na bardziej dynamiczną i szybką jazdę, przez co wysiłek jest większy i szybciej spalamy tkankę tłuszczową.