Deskorolka i rolki do doskonały sposób na dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Skating sprawdzi się nie tylko u dzieci. Mogą go uprawiać również dorośli. Taka aktywność fizyczna pozwala na rozładowanie negatywnych emocji po stresującym dniu, a także pomaga wymodelować sylwetkę i zredukować tkankę tłuszczową. Zarówno rolki, jak i deskorolka mają swoje zalety. Często zastanawiamy się, co będzie lepsze i co powinniśmy wybrać na początek. Na czym łatwiej się jeździ?

Jazda po płaskim terenie

Na płaskim terenie takim jak chodniki asfalt, czy ścieżki w parku z pewnością łatwiej będzie nam nauczyć się jeździć na rolkach. Poruszanie się na butach z kółkami to lepszy sposób na początek. Pierwsze kroki można opanować bardzo szybko i przyzwyczaić się do rolek. Dodatkowo pozwalają one na większą swobodę, jeśli chodzi o skręcanie i zawracanie. Na deskorolce nieco trudniej jest opanować te elementy. Hamowanie również jest łatwiejsze w przypadku rolek. Hamulec znajduje się z tyłu buta za kółkami. Wystarczy unieść przód stopy i przenieść ciężar ciała na piętę. W przypadku deskorolki sprawa wygląda nieco trudniej. Aby zahamować, musimy nacisnąć stopą na tzw. tail, czyli tył deskorolki. Jednak musi być ono na tyle mocne, aby deska uniosła się prawie do pionu. Nie jest to zbyt bezpieczne i w przypadku początkujących często może być problematyczne.

Wykonywanie trików i ewolucji

Jeśli zależy nam na czymś więcej niż spokojną jazdę po płaskim terenie, to z pewnością zainteresujemy się tematem trików i różnego rodzaju ewolucji. Takie elementy można wykonywać w skateparkach, czyli miejscach do tego przeznaczonych, które posiada specjalne tory, rampy i poręcze do trików. Zasadniczo te elementy łatwiej jest wykonywać na rolkach, jednak przeszkodą może być bariera psychiczna. Jeżdżąc na deskorolce, w każdej chwili możemy z niej zeskoczyć. Jeśli jesteśmy w trakcie wykonywania skoku na poręczy i wiemy, że coś nie wyjdzie to mamy poniekąd pewien komfort psychiczny. W przypadku rolek nie jesteśmy w stanie zdjąć ich w czasie skoku. Dla niektórych może być to przeszkoda. Jednak w ogólnym rozrachunku łatwiej będzie na rolkach.

Własne preferencje
Ważnym aspektem są też własne preferencje. Każdy z nas jest inny. Dla niektórych rolki będą łatwiejsze, a dla innych deskorolka. Dlatego warto wypróbować oba sprzęty i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Już po kilku minutach zdecydować można, która forma skatingu będzie dla nas łatwiejsza i przyjemniejsza.