Jazda na rolkach cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Sport ten jest bardzo doskonałą formą relaksu i sposobem na aktywne spędzanie czasu. Ponadto niesie z sobą szereg korzyści zdrowotnych. Podczas jazdy na rolkach zyskujemy dobrą kondycje, smukłą sylwetkę. Wzmacniają się nasze mięśnie nóg oraz pośladków. Poprawią się nasze zdolności motoryczne takie jak koordynacja, szybkość, zwinność oraz wydajność. Co więcej korzysta na tym też nasza psychika. W trakcie jazdy na rolkach redukujemy stres i rozładowujemy negatywne emocje, poprawia nam się humor.

Gdy rozpoczniemy już naszą przygodę z rolkami powinniśmy się na ten temat czegoś więcej dowiedzieć. Jak wiadomo każdy uczestnik ruchu drogowego podlega szeregom przepisów prawnych dotyczących poruszania się po drodze. W Polsce niestety nie ma jasno zdefiniowanego pojęcia osoby poruszającej się na rolkach. Rolki nie są uznawane jako pojazd, a prawo drogowe definiuje osoby znajdujące się poza pojazdem jako pieszych. Zatem rolkarz jest w Polsce obecnie traktowany i objęty takimi samymi zasadami jak pieszy. Co za tym idzie poruszając się na rolkach musimy przede wszystkim znać zasady jakie dotyczą osób pieszych. Możemy poruszać się chodnikami, drogami przeznaczonymi dla pieszych, poboczami, a gdy nie mamy innej możliwości drogami, aczkolwiek musimy wtedy pamiętać by zachowywać się jak pieszy. Czyli musimy poruszamy się lewą stroną drogi, a gdy z naprzeciwka jedzie pojazd musimy ustąpić mu miejsca – wyjątkiem jest strefa zamieszkania. Niestety nie możemy poruszać się po drogach rowerowych gdyż popełniamy wówczas wykroczenie zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego, a to grozi mandatem w wysokości 500zł. Natomiast pieszy korzystając z rolek pod wpływem alkoholu nie musi obawiać się kary pozbawienia wolności, ani utraty prawa jazdy pomimo, że jest skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Ponadto rolkarz jako pieszy nie ma obowiązku zakładania kasku. Osoby jeżdżące na rolkach w trosce o swoje i innych bezpieczeństwo powinny podejść do tego rodzaju aktywności fizycznej rozważnie i z głową, nawet jeśli jazdę na rolkach traktujemy tylko amatorsko. Zarówno kask jak i ochraniacze mogą nas uchronić przed niepożądanymi otarciami, guzami, obiciami i innymi nieprzyjemnymi ranami.

Wraz ze szybkim wzrostem zainteresowania jazdą na rolkach miejmy nadzieję, że ministerstwo infrastruktury wprowadzi w Polsce nowe przepisy. Jasne określenie rolkarzy w kodeksie drogowym zdecydowanie ułatwi zrozumienie i przestrzeganie zasad, którymi zostaną objęci. Rolkarze zyskają przejrzysty obraz przepisów i będą mogli bez przeszkód i niedomówień cieszyć się pozytywami płynącymi z uprawiania tego sportu.