Coraz większe uznanie oraz popularność zdobywają zawody dla rolkarzy, zarówno za granicą, ale jak i w Polsce. Za organizację odpowiedzialny jest Polski Związek Sportów Wrotkarskich. W swoich szeregach skupia działaczy sportowych, trenerów, ale co najważniejsze-zawodników. Co roku, pojawiają się coraz większe osiągnięcia w tej dyscyplinie. Związek w naszym kraju od lat nawiązuje współpracę z CERS oraz FIRS, czyli europejskim oraz światowym stowarzyszeniem wrotkarskim.

Jakie cele stawia sobie Polski Związek Sportów Wrotkarskich?

PZSW skupia się w swoich działaniach na promowaniu, popularyzowaniu i rozwijaniu wrotkarstwa w Polsce. Oprócz tego sportu wspiera też inne specjalności wrotkarskie, jak: jazda szybka, hokej na rolkach, jazda agresywna, ale też zdobywający coraz większa popularność freestyle slalom.

Jazda agresywna to sport, który wykorzystuje rampę oraz ulicę. Do najbardziej znanych imprez, skierowanych do fanów jazdy agresywnej można zaliczyć zawody “Rzeszów Concrete Madness” , które organizowane są w rzeszowskim skateparku. Zawody te miały miejsce tam trzykrotnie. Pojawiają się najlepsi i najbardziej liczący się zawodnicy w światowych rankingach. Coraz więcej pojawia się wrotkarzy z Polski, dzięki temu można zauważyć, iż zainteresowanie wśród młodych ludzi tym sportem z roku na rok rośnie. Czas zawodów przypada na jesień i można rywalizować w trzech kategoriach: juniorach, amatorach oraz pro.

Polish Rolling League

Dużą popularnością cieszą się zawody z cyklu “Polish Rolling League”, które odbywają się od 2011 roku. Zawody te zostały przygotowanie przez Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe “Green”.

Coraz większym uznaniem cieszą się Mistrzostwa Podkarpacia. Te zawody są skierowane do każdego, bez względu na poziom. Mogą startować osoby początkujące, ale także doświadczone. Aktualne zawody, które odbywają się w Polsce i na świecie, można odszukać na stronie internetowej PZSW.

Panie też jeżdżą!

Bez wątpienia, skateparki w większości przypadków zdominowane są przez mężczyzn. Lecz z roku na rok można zauważyć coraz silniejszą obsadę kobiet. Osiągnięcia mówią same za siebie, gdyż Panie zdobywają wiele tytułów. Przykładem jest Ewelina Czapla, która jest mistrzynią Polski w speed slalomie. Została zwyciężczynią też w turniejach zagranicznych, m.in. w Korei. Angelika Prucnal zajęła trzecią pozycję w światowym rankingu WSS.

Patrząc na kalendarz PZSW, można stwierdzić, że zawodów jest bez wątpienia sporo. Rywalizować może każdy, począwszy od dzieci, kończąc na amatorach. Nie ma znaczenia też poziom, gdyż można dopasować swoje umiejętności do konkretnych zawodów. Jest w czym wybierać!